یوسف فراهانی

بازی مورد علاقه‌اش در دوران کودکی «مغازه‌بازی» بوده. بچه‌های هم سن و سالش را جمع می‌کرده، خرت‌وپرت‌های انباری مادربزرگ را بیرون می‌کشیده، با کاغذ باطله اسکناس درست می‌کرده و به همین راحتی «مغازه‌بازی» شروع می‌شده.

هر کسی بخشی از آن وسایل خاک‌گرفته را به عنوان سرمایه اولیه برمی‌داشته و مغازه‌اش را در گوشه‎‌ای از حیاط مادربزرگ دایر می‌کرده. از اینجا به بعد کار دیگری جز بررسی محصول سایر مغازه‌ها، چانه‌زنی سر قیمت، خرید محصول و فروش آن با قیمت بالاتر نداشته‌اند. همین بازی ساده در سال‌های اولیه زندگی یوسف فراهانی چیزی را در او زنده کرده که تا همین امروز جریان دارد: بازاریابی.

یوسف فراهانی حالا مدیر واحد محتوا و کپی‌رایتینگ علی‌بابا است، اما خودش را یک تبلیغاتچی هم می‌داند. مسیر حرفه‌ایش را با بزرگ‌ترین آژانس تبلیغاتی ایران، یعنی کانون ایران نوین، شروع کرده؛ جایی که در عمل مفهوم بازاریابی را یاد گرفته است.

یوسف فراهانی که خودش را مبتلا به بازاریابی محتوایی می‌داند، در دومین کنفرانس بازاریابی دیجیتال، که قرار است ۳۰ مرداد ماه به صورت آنلاین برگزار شود، یکی از سخنران‌هایی است که قطعا حرف‌های جدیدی برایمان دارد. قبل از شنیدن آن حرف‌ها پیشنهاد می‌کنیم جواب او را به چند سوال زیر بخوانید:


یوسف فراهانی درباره محتوا و بازاریابی محتوایی چه فکری می‌کند؟

من فکر می‌کنم به حوزه محتوا مبتلا شده‌ام! یعنی از سطح علاقه فراتر رفت و از یک جایی به بعد محتوا را عاشقانه دنبال کردم. علائم حیاتیم هم مشابه کسانیست که به ویروس خاصی مبتلا شده‌اند! مثلا بعضی شب‌ها از خواب می‌پرم و بی‌مقدمه شروع به نوشتن می‌کنم.J

یوسف فراهانی چگونه در مسیر محتوا قرار گرفت؟

نطفه اولیه در دانشگاه شکل گرفت. مثل خیلی‌ها، من هم زود فهمیدم که در دانشگاه چیزی برای یاد گرفتن وجود ندارد. تصمیم گرفتم خودم را سرگرم کارهای فوق برنامه کنم و با دوستانم چند نشریه راه انداختیم و «نوشتن» را تمرین کردیم.

چرا بازاریابی محتوایی؟

چون بازی برد-برد است، و من شخصا عاشق بازی‌های برد-برد هستم. در این مدل خاص از بازاریابی، برند و مخاطب هر دو برنده بازی هستند. از این بهتر چیزی سراغ دارید؟

موضوع سخنرانی یوسف فراهانی در دومین کنفرانس بازاریابی محتوایی چیست؟

قرار است روی «فرم» باشم! موضوع «فرم» برایم به شدت جذاب است و از همه مهم‌تر اینکه در تعارض بین محتوا و فرم، به نظر من اصالت با فرم است. در عصری زندگی می‌کنیم که خیلی چیزها «نافرم» است، و به همین خاطر قرار است با موضوع «فرم و محتوا» در خدمت شرکت‌کنندگان عزیز باشم. بیشتر از این لو نمی‌دهم. J