گفت‌وگویی با مجید کثیری

مجید کثیری یکی از قدیمی‌های حوزه‌ی رسانه و خبرنگاری‌ست و با تجربه‌ای مستمر و طولانی پا به عرصه‌ی کارآفرینی در این حوزه گذاشته است. اخباررسمی، اولین و تنها پلتفرم حوزه‌ی توزیع خبر در ایران است که با سابقه‌ی طولانی توانسته اعتبار خوبی را ایجاد کند. مجید، روابط عمومی دیجیتال را به خوبی درک و دغدغه‌ی توسعه‌ی این مفهوم و کارکردهایش را دارد. در ادامه، پاسخ‌های مجید کثیری به سوالات ما را می‌خواهید

لطفا خودتان را معرفی کنید

من مجید کثیری، علاقه‌مند حوزه بازاریابی محتوایی و روابط عمومی دیجیتال، مدیرعامل و بنیانگذار سامانه‌ی اخبار رسمی، نخستین نیوزوایر بین‌المللی ایران هستم که در آن به همراه یک تیم از همکاران متخصص و دوست‌داشتنی، تجربه‌ی ۱۲ سال کار روابط عمومی و روزنامه‌نگاری خود را در مسیر رشد سهم صدای کسب‌وکارها در رسانه‌ها قرار داده‌ام.

دوست داریم تعریف شما از محتوا را بدانیم

روزانه با هزاران مطلب از روش‌ها و کانال‌های مختلف دریافت می‌کنیم اما به اکثر آنها نه تنها توجه نمی‌کنیم بلکه هیچ ارزشی در زندگی ما ایجاد نمی‌کنند. محتوا – از دید بازاریابی محتوایی-، اطلاعاتی ارزشمند و مرتبط با خواسته‌ی مخاطب است. پس صرفا اطلاعات نیست و ارزشمندی و ارتباطش با خواسته‌ی مخاطب، از دید مخاطب ارزش‌گذاری می‌شود. از این دید تفاوت مهمی بین محتوا و مطلب وجود دارد. در واقع هر گفته، پیام، اطلاعات، سخن، یادداشت، مقاله و ویدئو که دارای ارزش محتوایی نیست صرفا مطلب است، مطالبی که می‌بینیم، می‌شنویم و می‌خوانیم ولی هیچ ارزشی در لحظه و زندگی ما ایجاد نمی‌کنند.

شما «بازاریابی محتوایی» را چطور تعریف می‌کنید؟

بازاریابی محتوایی یک استراتژی بازاریابی است که به وسیله آن اطلاعات

  • با ارزش
  • مرتبط با خواسته مخاطب
  • و مداوم

تولید و توزیع می شود، تا مخاطب مشخصی جذب محصولات یا خدمات شرکت شود.

جایگاه بازاریابی محتوایی را چگونه می‌بینید؟

بازاریابی محتوایی اولین انتخاب مدیران بازاریابی در شرکت‌های برتر دنیاست و امروزه برای بسیاری از شرکت‌های B2B، تنها انتخاب شمرده می‌شود. حجم این صنعت در دنیا برای سال ۲۰۱۹، بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که با این فرض، حجم آن در تنها کمتر از ۴ سال دو برابر خواهد شد. سال ۲۰۱۷، هفتمین سال پیاپی بود که این صنعت رشد دو رقمی را تجربه کرد که در برابر سایر بخش‌های صنعت ارتباطات و بازاریابی همچون تبلیغات آفلاین یا محیطی که یا رشد منفی یا رشد کمی داشته‌اند، رقمی شگفت‌انگیز است. در موفق‌ترین شرکت‌های B2B دنیا، بیش از ۴۰ درصد کل بودجه بازاریابی آنها به بازاریابی محتوایی اختصاص یافته است و در کل شرکت‌ها، به طور میانگین ۳۰ درصد بودجه بازاریابی به محتوا اختصاص داده شده است.

اینها روندی نیست که پیش‌بینی شود در آینده‌ی نزدیک متوقف یا از سرعت آن کاسته شود.

اگرچه در دنیا این روند از سال ۲۰۰۵ یعنی ۱۰ سال از شروع عمومیت اینترنت آغاز شده اما در ایران ما کمتر از ۵ سال است که به اهمیت آن واقف شده‌ایم و کسب‌وکارهای پیشروی اینترنتی شروع به استفاده از بازاریابی محتوایی کرده‌اند که اغلب علمی نبوده و با آزمون و خطاهای زیاد همراه بوده است. اما تا همین‌جا هم می‌توانیم نظاره‌گر موج بزرگی از تغییر در عرصه بازاریابی ایران باشیم.

رابطه‌ی خود را با حوزه‌های بازاریابی محتوایی و مقوله‌ی محتوا بیان کنید

اخبار رسمی، به عنوان اولین نیوزوایر ایران، یک پلتفرم بازاریابی محتوایی و روابط عمومی دیجیتال است و تلاش کرده است یک کانال توزیع موثر برای محتوای شرکت‌ها در ایران باشد و به دیده شدن و درخشش آنها از طریق بازنشر و پربازدیدسازی محتوایشان کمک کند.

رسالت ما افزایش سهم صدای کسب‌وکارها در رسانه‌ها به نسب دولت و سایر محتواهای وب فارسی است که در حال حاضر این صدا، صدایی کم‌توان است که شنیده نمی‌شود. نگاه ما انتقال داستان‌های ارزشمند کسب‌وکارها از طریق بازنشر و پربازدیدسازی محتوایشان در رسانه‌ها است.

توجه ما در اخبار رسمی به محتوا، نگاه کلیدی و استراتژیک است و مبنای کسب‌وکارمان را محتوا قرار داده‌ایم. در این استراتژی، به دنبال زنجیره کاملی از خدمات محتوا محور و البته توسعه‌پذیر از ایده‌یابی و تولید محتوا، تا انتشار و پربازدیدسازی و در نهایت تحلیل بوده‌ایم.

نظر شما درباره‌ی برگزاری کنفرانس بازاریابی محتوایی چیست؟

برگزاری کنفرانس بازاریابی محتوایی در ایران یک ضرورت برای توسعه‌ی علمی و فراتر از جوزدگی این علم در بین بازاریابان ایران است.

ما امروز در ایران بعد از گذر از موج اول هیجان در مورد توانایی‌هایی این استراتژی، نیاز داریم تا با استانداردهای جهانی آن آشنا شده و در مورد ریشه‌ها، اهداف، استانداردها و خروجی‌ها، هم‌زبان شویم.

این کنفرانس جایی است که بازاریابان محتوایی، مدیران کسب‌وکار، کسب‌وکارهای مبتنی بر محتوا و علاقه‌مندان نه تنها از هم می‌آموزند بلکه با هم بیشتر می‌آموزند.

ارسال دیدگاه