گفت‌وگویی با یوسف فراهانی

علی‌بابا مهمترین برند گردشگری آنلاین در ایران است و کمتر کلمه‌ی کلیدی مرتبی را می‌توان یافت به صفحه‌ای از این سرویس منتهی نشود! یوسف فراهانی که مدیریت محتوای این مجموعه را به عهده دارد و به عنوان سخنران در اولین کنفرانس بازاریابی محتوایی ایران حضور خواهد یافت. در ادامه، گفت‌وگوی ما با او را مطالعه می‌کنید.

لطفا خودتان را معرفی کنید.

یوسف فراهانی هستم، استراتژیست محتوا و برنامه‌ریز ارتباطات برند و در حال حاضر مدیر محتوای علی‌بابا هستم.

به نظر شما محتوا چیست؟

محتوا مظروفی است که در ظرف رسانه ریخته می‌شود. ساده‌اش این می‎شود که محتوا چیزی است در درون چیز دیگر. «چیز» اول مضمون و معنا است و «چیز» دوم رسانه؛ تا زمانی که رسانه را نشناسیم محتواشناسی اتفاق نمی‌افتد.

به نظر شما بازاریابی محتوایی یعنی چه؟

ما در بازاریابی محتوایی با یک داستان رمانتیک مواجهیم! داستان یک ارتباط دوسویه بین برند و مشتری.

بازاریابی محتوایی یعنی به گونه‌ای «بازاریابی» کنیم که مشتری اذیت نشود. به زبان ساده، بازاریابی محتوایی یعنی دوست داشتن مشتری در مسیر بازاریابی؛ چرا که حاضر شده‌ایم برای مشتری محتوایی آماده کنیم که مفید و سرگرم‌کننده است و ارزشی به زندگیش اضافه می‌کند. وقتی به خاطر نیازهای مشتری دست به جیب شده و هزینه می‌کنیم یعنی مشتری‌مان را دوست داریم. این یعنی بازاریابی محتوایی.

جایگاه بازاریابی محتوایی را چگونه می‌بینید؟

ما با یک بازار رو به رشد محتوا مواجه شده‌ایم که نه تنها شرکت‌ها، بلکه اصناف هم به این حوزه وارد شده‌اند. در روزگاری زندگی می‌کنیم که یک ساندویچی ۲۰ متری هم حساب کاربری اینستاگرام دارد. پس در بحث تقاضای محتوا در حال انفجار هستیم!

مشکلی که وجود دارد در سمت عرضه محتوا است، یعنی آدم‌های کاربلد این حوزه کم‌تعداد هستند و اگر فکری به حال این کفه ترازو نشود، ممکن است کل قضیه محتوا به مشکل بخورد؛ چرا که کسب‌وکارها به تیم‌های غیرحرفه‌ای اعتماد می‌کنند و نتیجه نمی‌گیرند، و این ناکامی به پای کل فعالان این حوزه نوشته می‌شود.

رابطه‌ی خود را با حوزه‌های بازاریابی محتوایی و مقوله‌ی محتوا بیان کنید.

نوشتن کسب و کار من است. به همراه یک تیم کاربلد، هر روز در علی‌بابا برنامه‌ریزی می‌کنیم و می‌نویسیم و بازخورد می‌گیریم.

علاوه بر این، آخر هفته‌ها کارگاه‌های بازاریابی محتوایی برگزار می‌کنم تا علاقه‌مندان، از مسیری درست وارد این حوزه شوند.

نظر شما درباره‌ی برگزاری کنفرانس بازاریابی محتوایی چیست؟

اگر در فرم و محتوای درست برگزار شود، موجب رشد فعالان صنف ارتباطات، به ویژه بازاریابان محتوایی خواهد شد.

با پیشینه درخشانی که از تیم اجرایی کنفرانس سراغ دارم، قطعا یک رویداد مفید و ارزش‌آفرین خواهیم داشت.

به نظر شما مخاطبین این رویداد چه دستاوردهایی خواهند داشت؟

بستگی به بستر (Context) ذهنی‌شان دارد. اگر با ذهن خالی و گوش باز حضور داشته باشند، قطعا نکته‌های زیادی وجود دارد که در کوله‌پشتی‌شان بگذارند و به خانه ببرند.

موضوع ارائه شما چیست؟ به درد چه کسانی می‌خورد؟

با سه روایت کوتاه به موضوع «بازار کار محتوا» نزدیک می‌شوم. این موضوع مناسب شاغلین فعلی بازار محتوا و علاقه‌مندان به اشتغال در این حوزه است.

ارسال دیدگاه