گفتگو با علی آجودانیان، موسس ویرگول

لطفا خودتان را معرفی کنید.

من علی آجودانیان هستم. یکی از اعضای تیم ویرگول، که یک پلتفورم روزنامه نگاری اجتماعی است.

به نظر شما محتوا چیست؟

شاید هر چیزی که در طول شبانه روز می‌شنویم، می‌خوانیم و می‌بینیم را بتوان در دسته‌ی محتوا قرار داد. اما من دوست دارم محتوا را آن چیزی بدانم که از بین همه‌ی انواعِ بالا، توجه و تمرکز من را به خودش جلب می‌کنه.

به نظر شما بازاریابی محتوایی یعنی چه؟

به نظر من بازاریابی محتوایی، نیمه‌ی دوم همان حرفی است که بالا گفتم. اینکه بتوانیم در فضایی درست، محتوای مناسبی را به دست مشتریان برسانیم. در طول سالیان گذشته و مخصوصا این اواخر، با افزایش رقابتِ کسب و کارها، حوزه بازاریابی محتوا هم رونق بیشتری پیدا کرده است. اینکه بتوانیم نیازها و سلیقه مخاطب را شناسایی کنیم و براساس آن‌ها محتوایی تولید کنیم که علاوه بر پاسخگویی به نیازهایش، به او کمک کند و رضایتش را نیز جلب کند.

به نظر شما جایگاه بازاریابی محتوایی در دنیای امروز و کشور ما کجاست؟

خوشبختانه یا متاسفانه ترندِ بازاریابی محتوایی در ایران، مثل خیلی از موارد مشابه با چندین سال تفاوت به نسبت دنیا در حال داغ شدن است! نمونه‌های زیادی دیده‌ایم که رقبا، با امکاناتِ یکسان می‌کوشند سهمی از بازار را برای خود جذب کنند. به نظر من بازاریابی محتوایی جایگاه مهمی در این وضعیت دارد.

وجودِ این نیاز همانقدر که مفید است، می‌تواند خطرناک نیز باشد. در صورتی که متخصص جدیدی وارد این حوزه نشود و یا متخصصین ساختارِ گذشته نتوانند خود را با نیازهای جدیدِ این حوزه همگام کنند، تاثیری منفی در تجربه شرکت‌ها و افراد ایجاد می‌شود.

رابطه‌ی شما با محتوا/بازاریابی محتوایی چیست؟

اگر ویرگول که کسب و کار من است و تمرکز اصلیش بر روی محتوا، کانتنت مارکتینگ و روزنامه نگاری اجتماعی (Social Journalism) است را فاکتور بگیریم، خواندن و نوشتن همیشه بخشی از زندگی کاری و شخصی من را تشکیل داده است. دوست ندارم با توجه به اینکه نزدیک به کنفرانس بازاریابی محتوا هستیم آن‌را در جایگاه اول اولویت‌هایم در تمام این سال‌ها اعلام کنم اما بهرحال محتوا و عملِ خواندن و نوشتن در این سال‌ها بخشی از روتین‌هایم بوده است. علاوه بر اینکه در حال حاضر، اولویتِ آن با توجه به نقشی که در ویرگول دارم بیشتر شده است و تمام تلاش تیمِ ما این است که با یادگیری و به روز رسانیِ خود بتوانیم ویرگول را محصول مناسب‌تری برای اشتراکِ محتوا و بازاریابی محتوایی کنیم.

آیا برگزاری کنفرانس بازاریابی محتوایی لازم است؟

اگر در هر موضوعی محتوای مناسب ارائه بشود حتما؛ همانطور که گفتم عرصه‌ی بازاریابی محتوایی در ایران کم سن و سال است. اگر از هم‌اکنون افراد متخصص، بتوانند دانش و تجربیات موفقِ خود یا تیمشان را در این عرصه به اشتراک بگذارند و یاد بگیریم مطمئنا چشم انداز بهتری در آینده خواهیم داشت.

به نظر شما مخاطبین این رویداد چه دستاوردهایی خواهند داشت؟

اولین نکته را می‌توان شناختِ افراد فعالِ این حوزه از همدیگر دانست. اما امیدوارم این اصلی‌ترین دستاوردِ این رویداد نباشد. همه سخنرانان تلاش می‌کنند با ذکر تجربیات خود، آنچه که می‌تواند برای سایرین مثمر ثمر باشد را انتقال دهند. من هم تلاش می‌کنم اطلاعاتی که در ویرگول می‌تواند برای شرکت کنندگان مفید باشد را به دوستان ارائه دهم.

شما حضور در این رویداد را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنید؟ و یا نمی‌کنید؟

به نظرم افرادی که خاصه در موضوع تولید محتوا، بازاریابی محتوایی فعالیت می‌کنند این رویداد برایشان مفید است. خیلی از افراد نیز برای مباحثی مانند برندِ شخصی‌شان رو به تولید محتوا آورده‌اند؛ به نظرم در گامِ بعدی این رویداد برای این دوستان نیز مفید خواهد بود.

موضوع ارائه‌ی شما چیست؟ به درد چه کسانی می‌خورد؟

من می‌خواهم در ارائه‌ام تا جای ممکن جای خالی نبودِ داده درباره روند تعامل کاربران ایرانی با محتوا را پر کنم. ویرگول این کمک را به ما کرده است که بتوانیم داده‌هایی را از نحوه تعامل کاربرانِ مختلف بر روی مطالب مختلف را داشته باشیم.

امیدوارم برای کسانی که کار بازاریابی محتوایی مخصوصِ کاربرانِ ایرانی می‌کنند، این ارائه مفید باشد.

ارسال دیدگاه