گفت‌وگویی با آرمان صفایی

لطفا خودتان را معرفی کنید

سلام من آرمان صفایی هستم. فارغ‌التحصیل مهندسی شیمی از شریف. از همان ترم یک دانشگاه در حوزه‌های مختلفی کار کردم که هیچ ارتباطی به رشته تحصیلی من نداشت. تجربه‌های اندک کاری من به طور کلی در ۳ بخش خلاصه می‌شود. یک بخش از آن مشغول راه‌اندازی کسب‌وکار بودم که یکی موفق است و دیگری شکست خورد. کسب‌وکار موفق یک شرکت تولیدکننده تجهیزات تکنولوژی آموزشی هست و کسب‌وکار ناموفق یک استارتاپی بود در حوزه فناوری‌های حقوقی. یک بخش دیگر کار من دوران‌هایی است که در برندهای آنلاین در حوزه مدیریت توسعه‌کسب‌وکار مشغول بودم. دوره کوتاهی در Iranecar.com که بزرگترین فروشگاه آنلاین خودرو کشور بود و دوره نسبتا بلندمدت‌تری که تا به امروز است در یکتانت که بزرگترین پلتفرم تبلیغات آنلاین کشور هست.  بخش سوم آن مربوط به کارهایی است که در قالب فریلنسری انجام دادم که بیشتر از روی علاقه بوده. کار آموزش و پروژه‌‌ای و تولید محتوا. کارگاه‌های آموزشی در دانشگاه‌ها و سازمان‌ها یا تولید محتوا در بلاگ شخصی یا نوشتن کتاب مدل‌های استارتاپی که توسط دانشگاه شریف به چاپ رسید.

به نظر شما محتوا چیست

محتوا مثل یک کالای مصرفی انسان‌هاست. مثل کالایی که هر روز یک انسان آن را مصرف می‌کند. مثل هر کالای دیگری هم کسانی هستند که آن را تولید می‌کنند و کسانی که آن را مصرف می‌کنند. مثل سایر کالاها، محتوا هم می‌تواند بی‌کیفیت باشد یا باکیفیت، می‌تواند ارزان باشد یا گران، می‌تواند کمیاب باشد یا فراوان یا … .

به نظر شما بازاریابی محتوایی چیست

اگر تشبیهم در پاسخ قبلی را در نظر بگیریم، بازاریابی محتوا هم مثل بازاریابی یک کالا هدفی مشخص دارد که آن می‌تواند برندسازی، روابط عمومی یا فروش باشد. در واقع در بازاریابی محتوا، کسب‌وکار ما تلاش دارد تا با عرضه محتوایی درست به مخاطب درست اهداف کمپین بازاریابی محتوایی خود را محقق کند. بازاریاب محتوا زمانی موفق است که بتواند با محتوایش مساله‌ای را از مخاطب بالقوه کسب‌وکار خود برطرف کند، درست مثل کالایی که نیازی از خریدار خود تامین می‌کند.

جایگاه بازاریابی محتوایی را چگونه می‌بینید؟

تقاضا برای این کالای محتوا که عرض کردم روزانه در حال افزایش است. این افزایش به اندازه افزایش مخاطبان شبکه‌های اجتماعی و استارتاپ‌ها و رسانه‌های دنیاست. بنابراین تقاضا بسیار بسیار رو به افزایش است. از طرفی هم تولید محتوا بسیار ارزان شده است. زمانی تولید محتوا فقط با ارتباط‌گیری با صداوسیما و روزنامه‌ها یا مجوز کتاب از ارشاد گرفتن مقدور بود. اما الان هرکسی به راحتی و ارزانی در حال تولید محتوا در خانه‌اش است و می‌تواند به رایگان میلیون‌ها مخاطب جذب کند.

اما در ایران مشکلی که می‌بینم که البته حتما در کل دنیا هم همین موضوع وجود دارد این است که محتوای رسانه‌‌ای ما غالباً اگر لفظ زرد استفاده نکنیم حداقل کم‌ارزش است. فضای وب فارسی را متاسفانه انبوهی از سایت‌هایی فراگرفته که از بی‌ازش‌ترین نکات زندگی سلبریتی‌ها می‌گویند تا فال و طالع‌بینی و مسائل جنسیت‌زده. فضای شبکه‌های اجتماعی هم اوضاع بدتری دارد. این موضوع از طرفی یک فرصت مهم است چرا که تولید محتوای باارزش و غنی  خیلی سریع مخاطبان خود را جذب کرده و رشد می‌کند.

رابطه شما با بازاریابی محتوایی چیست؟

من همیشه در حال نوشتن بوده‌ام. چه نگارش کتاب، چه یک مطلب برای بلاگ خودم یا بلاگ یکتانت، چه مطلبی برای اینستاگرام و لینکداین و … . اما به عنوان بازاریاب محتوا تا به حال فعالیتی نداشتم.

به نظر شما برگزاری کنفرانسی در این موضوع می‌تواند مفید باشد؟

اگر درست برگزار شود به نظرم می‌تواند فضای محتوای وب فارسی را بسیار بسیار تخصصی‌تر کند تا کاربر عمومی یا بافرهنگ وب فارسی، از وبگردی خود لذت ببرد و دانش خوبی کسب کند.

دستاوردهای مخاطبین رویداد را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

سخنرانان که دوستان فرهیخته‌ای هستند لذا حتما دستاوردهای خوبی برای شرکت‌کنندگان خواهد داشت. البته اگر صحبت‌های بنده هم بتواند دستاورد کوچکی داشته باشد.

حضور در این رویداد را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنید؟

به هرکسی که به نوعی به سمت عرضه و تولید محتوا مرتبط است. یک بلاگر، یک متخصص، یک نویسنده. یک بازاریاب، یک دیجیتال مارکتر، یک متخصص شبکه اجتماعی و البته مدیران عامل.

موضوع ارائه شما چیست؟

کلیت ارائه درباره گام بعد از تولید محتوا که به طور کلی می‌شود بحث توزیع و انتشار محتوا برای رسیدن به هدف بازاریابی محتوایی.

ارسال دیدگاه